Συνολικές προβολές σελίδας

Τρίτη, 20 Σεπτεμβρίου 2011

Αποτελέσματα Διαγωνισμού ποιήματος και διηγήματος του περιοδικού «ΝΗΣΙΔΕΣ»




Φίλες και φίλοι, αναγνώστες και συμμετέχοντες, μια μακρά περίοδος μελέτης και αξιολόγησης όλων των υποβληθέντων έργων φθάνει πλέον στο τέλος της με την ανακοίνωση των παρόντων Αποτελεσμάτων για τον Α’ Διαγωνισμό Ποιήματος και Διηγήματος του περιοδικού τέχνης και λόγου «ΝΗΣΙΔΕΣ».

Δε σκοπεύουμε στο παρόν να αναπτύξουμε τα αισθητικά ή και ανθρωπογεωγραφικά σημεία που συναποτέλεσαν το μωσαϊκό τούτου του Διαγωνισμού. Τούτο θα γίνει μέσα από τις σελίδες του περιοδικού.

Ας μας επιτραπεί όμως να απευθύνουμε μία σειρά από θερμές ευχαριστίες τόσο σε όλους τους δημιουργούς που μας εμπιστευτήκαν τους πνευματικούς τους καρπούς όσο και τα 5 μέλη της κριτικής μας Επιτροπής που με μεγάλο κόπο και συνάμα φροντίδα ανέδειξαν εκείνα τα κείμενα που χρήζουν δημόσιου επαίνου κι ασφαλώς δημοσίευσης.

Γι’ αυτόν τον λόγο θεωρήσαμε σωστό πέρα από την άμεση ενσωμάτωση των βραβευμένων ποιημάτων και διηγημάτων στο προσεχές, 7ο τεύχος των «ΝΗΣΙΔΩΝ», να προχωρήσουμε στην ταυτόχρονη δημοσιοποίηση και των ονομάτων που συμπεριελήφθηκαν στις βραχείες λίστες των δύο κατηγοριών, διότι προτιθέμεθα να συμπεριλάβουμε τα εν λόγω έργα τους στα επόμενα μας τεύχη. Το αξίζουν.

Καλή μας συνάντηση πλέον μέσα από τις σελίδες του 7ου τεύχους που αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στον Οκτώβριο.

Η συντακτική ομάδα του περιοδικού «ΝΗΣΙΔΕΣ»



Αποτελέσματα Διαγωνισμού Ποιήματος και Διηγήματος

του περιοδικού «ΝΗΣΙΔΕΣ»


Ποίηση:

1. Α’ Βραβείο: Απόστολος Θηβαίος (Απόστολος Λαμπρινός)

2. Β’ Βραβείο: Μάλαμας Καρύδας (ΠΛΟΥΜΗΣ ΑΓΑΠΗΤΟΣ)

3. Γ’ Βραβείο: Διέννη Παναγιώτα (Αίολος)

4. Ειδική Μνεία: Μάνος Κουνουγάκης (Peredur)

5. Ειδική Μνεία: Βασίλης Πης (Θεόκριτος)


Λοιπά μέλη Βραχείας Λίστας:

  1. Αρετή Στραφιώτου (Αντιγόνη): «Απόσπασμα Βιογραφικού Σημειώματος», «Ελπίδος αναρρόφηση»
  2. Δώρα Δημητριάδου (Τισιφόνη): «Όλοι οι χαμένοι έρωτες», «Η θύρα του μυαλού…»
  3. Σωτηρία Κρητικοπούλου (Σαλεντίνα): «Αισθήσεις»
  4. ΒΑΡΕΛΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΥΣΑΦΙΤΗΣ): «ΧΑΡΤΙΝΑ ΤΑ ΚΑΡΑΒΑΚΙΑ» και «ΚΟΥΡΤΙΝΑ ΜΙΣΑΝΟΙΧΤΗ»
  5. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΝΗΣ (Αλέξανδρος Κάππος): «Υστερόγραφο» και «Αστρολογικό»
  6. Δέσποινα Μουζουράκη (Όστρια): «Αδιάβροχο ένδυμα», «Γενάρης»

Διήγημα:

1. Α’ Βραβείο: Βικτωρία Τράκη (Λωρένα Λιόντου): «Οι μικροί πρόσφυγες»

2. Β’ Βραβείο: Ηρώ Κάπα (Ίριδα Κούτσα): «Η μαύρη τρύπα»

3. Γ’ Βραβείο: Διονύσης Μαρίνος (Αδαμάντιος Απείθαρχος): «Το πρόβλημα με το χέρι»

4. Ειδική Μνεία: Γιώργος Νικολόπουλος (ΕΚΕΙΝΟΣ): «Και το όνομα αυτού, Ιωάννης Μάουζερ…»

5. Ειδική Μνεία: Παναγιωτης Πασσας (Ανανίας): «Το κατά Λυδίαν ευαγγέλιο».


Λοιπά μέλη Βραχείας Λίστας:

  1. Κωστής Α. Μακρής (Φάβιος Ψυχάνθης): «Ο παστουρμάς και το γραικόχορτο»
  2. Τσιρπανλής Δημήτριος (Έρεβος): «Οι φωνές από αντίκρυ…»
  3. Ηφαιστίων Δημήτριος Χριστόπουλος (“Λοίσθιος”): «Οι Φάλαινες στο Φεγγάρι»
  4. Φάμελλος Παναγιώτης (Νοσταλγός): «Ο ΟΡΓΑΝΟΠΑΙΧΤΗΣ»
  5. Κώστας Παναγόπουλος (Γιάννης Νόκιας): «Αρχάγγελοι Ιππείς»
  6. Ματίνα Παπαδιά (Ζωή Μυλωνά): «Τσανς ο κατά λάθος Μεσσίας»
  7. ΝΑΤΑΣΣΑ ΜΟΥΤΣΑΝΑ (Μοίρα Φραγκιά): «ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ»
  8. Μίκα Παρασκευά (Ηρώ Σκιαθίτη): «ΤΟ ΜΠΑΟΥΛΟ»
  9. Μπουκουβάλα Αλεξία (Φεβρωνία Δικαίου): «ΤΟΥ ΜΕΜΑ»
  10. Αθηνά Τζοβάρα (Φαίδρα): «Ο κόκκινος κουβάς»

Σημείωση: Μέσα σε παρενθέσεις δηλώνονται τα ψευδώνυμα με τα οποία συμμετείχαν οι ανωτέρω δημιουργοί στον Διαγωνισμό.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου